رفتن به بالا

اولین وب سایت خبری،سیاسی،اجتماعی وفرهنگی استان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶
 • الأحد ۳ محرم ۱۴۳۹
 • 2017 Sunday 24 September
  بیرجند لطیف
  ۴۶(°F)
  وزش باد ۵(mph)
  فشار ٢۵.١٩(in)
  محدوده دید ۶.٠(mi)
  اشعه فرابنفش 0-Low
  رطوبت ٢۵.١٩(in)
اوقات شرعی
 • پنجشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۱۹
 • کد خبر : 674
 • مشاهده : 470 بازدید
 • اقتصاد » پیشخوان
 • چاپ خبر : محرومیت دوشهرستان مرزی از دریافت کارت مبادلات/تعطیلی۳بازارچه مرزی
محرومیت دوشهرستان مرزی از دریافت کارت مبادلات/تعطیلی۳بازارچه مرزی
در گارگروه مبادلات مرزی خراسان جنوبی مطرح شد

محرومیت دوشهرستان مرزی از دریافت کارت مبادلات/تعطیلی۳بازارچه مرزی

در کارگروه مبادلات مرزی خراسان جنوبی موضوعاتی ازجمله سامان‌دهی خروجی کالا از مرز و محرومیت برخی از شهرستان‌های مرزی از کارت مبادلات مرزنشینی مورد بررسی قرار گرفت. بعد از ظهر سه شنبه کارگروه مبادلات مرزی خراسان جنوبی با هدف سامان‌دهی مبادلات برگزار شد. تنظیم ضوابط بین منطقه ویژه اقتصادی بیرجند، اداره کل پایانه‌ها و بازارچه مرزی […]

در کارگروه مبادلات مرزی خراسان جنوبی موضوعاتی ازجمله سامان‌دهی خروجی کالا از مرز و محرومیت برخی از شهرستان‌های مرزی از کارت مبادلات مرزنشینی مورد بررسی قرار گرفت.

بعد از ظهر سه شنبه کارگروه مبادلات مرزی خراسان جنوبی با هدف سامان‌دهی مبادلات برگزار شد.

تنظیم ضوابط بین منطقه ویژه اقتصادی بیرجند، اداره کل پایانه‌ها و بازارچه مرزی و سامان‌دهی خروجی کالا از مرز نخستین موضوع مطرح‌شده در این جلسه بود که رئیس سازمان منطقه ویژه اقتصادی بیرجند برای حل این موضوع خروج کالا از کانال سه ارگان منطقه ویژه اقتصادی بیرجند، اداره کل پایانه‌ها و بازارچه مرزی به سمت یک خروجی و با نظارت گمرک را پیشنهاد داد که بعد از بررسی نظرات اعضا کارگروه کلیات این طرح به تصویب رسید اما مقرر شد در کارگروه دیگر ابهامات طرح بررسی و چالش‌های قانونی پیش رو مدنظر قرارگرفته و رفع شود.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان جنوبی دراین‌ارتباط با تأکید بر اینکه بخش اقتصادی باید سهل‌الوصول باشد، اظهار کرد: در کنار این موضوع باید توجه داشت که امنیت عمومی در همه‌جا لحاظ شود و امنیت مرز در این شرایط حساس موردتوجه ویژه قرار گیرد.

محمد حسینی اضافه کرد: هرچند سایه سنگین امنیتی به بخش اقتصادی قابل‌قبول نیست و بااینکه بخواهیم با امنیت، اقتصاد را محدود کنیم موافق نیستیم اما نباید تصمیماتی گرفت که بدون توجه به امنیت مرز باشد.

سامان‌دهی خدمات در بازارچه‌های مرزی

موضوع دیگر مطرح‌شده در جلسه ورودی برخی کالاها به کشور بود که دراین‌ارتباط مقرر شد اگر کالایی با شرایط مرزنشینان واردشده و مشمول معافیت می‌شود چنانچه حد نیاز استان بالاتر بوده و قرار باشد به‌صورت دیگری توزیع شود باید با رعایت ضوابط گمرکی و رعایت قوانین اقدام شود تا از این طریق امتیاز مرزنشینان هدر نرفته و حقوق آن‌ها حفظ شود.

سامان‌دهی خدمات در بازارچه‌های مرزی و استقرار زیرساخت‌ها و امکانات برای سرمایه‌گذاران نیز موضوع دیگر مطرح‌شده در جلسه بود در همین راستا سازمان بازارچه‌ها پیشنهاد داد که با یک فرجه ۱۰ ساله بخش خصوصی و متقاضیان در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.

بعد از بررسی پیشنهاد‌ها مصوب شد با رعایت قوانین و ضوابط استقرار و با نرخ مصوبی که مدنظر قانون‌گذار است خدمات به متقاضیان با مدت اجاره ۱۰ ساله واگذار شود.

محروم شدن نهبندان و زیرکوه از کارت مبادلات مرزی

تمدید اعتبار کارت مبادلات مرزنشینان و محروم شدن برخی از شهرستان‌های مرزی از این کارت‌ها از دیگر موضوعاتی بود که معاون توسعه تجارت خارجی صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی آن را مطرح کرد و گفت: صدور کارت مبادلات مرزی برای مرزنشینان یکی از امتیازاتی بود که در سال‌های گذشته در اختیار مرزنشینان قرار گرفت.

مهدی ماهگلی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۳ این کارت‌ها برای مرزنشینان استان صادر شد، بیان کرد: با توجه به اینکه مدت این کارت‌ها سه‌ساله بود امسال تاریخ اعتبار کارت‌ها به پایان رسید و مرزنشینان تا پایان آذرماه سال جاری برای تمدید این کارت‌ها فرصت داشتند.

وی ادامه داد: اما طبق قانون از ابتدای امسال بخش‌های مرکزی شهرستان‌های مرزی مشمول دریافت کارت مبادلات مرزی نمی‌شوند که همین امر سبب شده دو شهرستان مرزی استان ازجمله نهبندان و زیرکوه از دریافت این کارت‌ها محروم شوند چراکه در این شهرستان‌ها از نقطه صفر مرزی تا مرکز شهرستان جز بخش مرکزی محسوب می‌شوند.

معاون توسعه تجارت خارجی صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی عنوان داشت: در همین راستا نیاز است که این موضوع از طریق استانداری پیگیری شده تا این دو شهرستان مرزی نیز همانند سنوات گذشته از کارت مبادلات مرزی بهره‌مند شوند.

مصمم بودن وزارت کشور برای بازگشایی بازارچه‌های مرزی

مدیرکل امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی نیز در این جلسه به بسته بودن سه بازارچه مرزی استان اشاره کرد و گفت: برای بازگشایی این بازارچه‌ها هیچ مشکلی از سوی کشور وجود ندارد و تنها مشکل در این زمینه از سوی طرف افغان است.

موهبتی ادامه داد: مجموعه وزارت کشور برای راه‌اندازی این بازارچه‌ها مصمم است اما کشور مقابل پای‌کار نیست.

وی همچنین از سفر استاندار به افغانستان طی اسفندماه سال جاری خبر داد و افزود: استاندار ۱۱ اسفند برای شرکت در نمایشگاه به افغانستان سفر می‌کند که به‌طور حتم در این سفر نیز موضوع بازگشایی بازارچه‌ها پیگیری می‌شود.

مدیرکل امور اقتصادی استاندار خراسان جنوبی عنوان داشت: همچنین قرار بود که موضوع بازگشایی بازارچه‌های مرزی استان در گروه مشترک ایران و افغانستان بررسی شود که این گروه نیز از سوی کشور افغانستان به تأخیر افتاده است.

سوخت مرزنشینان نیز از دیگر موضوعات مطرح‌شده در جلسه کارگروه مبادلات مرزی استان بود که بررسی بیشتر آن به جلسات دیگری موکول شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت ویژه

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی

انقلاب اسلامی نسخه رهایی بشریت از اسارت استکبار است

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: نسخه رهایی بشر از اسارت استعمار برگرفته از رویکرد ناب انقلاب اسلامی است. حجت الاسلام کاظم لطفیان صبح چهارشنبه درجمع کارکنان سازمان قضایی نیروهای مسلح خراسان جنوبی، اظهار کرد: امام خمینی (ره) شخصیتی بی‌نظیر در ایران معاصر بوده که توانست آن را از اسارت و استعمار رهایی دهد. وی ادامه داد: امام (ره) در اقیانوس کرامت و بزرگواری ملت ایران درخشید و توانست کیمیای ارزشمند انقلاب اسلامی را به آنان هدیه دهد. حجت الاسلام لطفیان با اشاره به سخنان اندیشمندان مسلمان و غیر مسلمان پیرامون شخصیت امام (ره)، بیان کرد: اخلاص، اسلام مداری، مردم مداری و استکبار ستیزی از ویژگی‌های بارز امام راحل است. مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی اظهار کرد: آرمان‌های امام راحل در مسیر تحقق این ویژگی‌ها، دست یافتنی است. وی ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز با‌‌ همان اندیشه ناب، مدیریت جهان را بر عهده گرفته و اکنون قطعه درخشان انقلاب اسلامی در مقابل دید جهانیان قرار گرفته است. حجت الاسلام لطفیان بیداری اسلامی را نتیجه الگوگیری از انقلاب اسلامی دانست و افزود: انقلاب نه تنها برای مسلمانان، بلکه برای غیر مسلمانان نیز امید بخش است. وی تاکید کرد:نسخه رهایی بشر از اسارت استعمار برگرفته از رویکرد ناب انقلاب اسلامی است.

جدیدترین خبرها

وعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
429
روز گذشته
وعده مدیر وب سایت بیرجند نیوز برای درج اخبار هم استانی ها

اوقات شرعی

سایدبارنوشته